بررسی ویژگی های iOS 10 در آیپد

نوشته شده توسط ابراهیم الهوئی | ۳۰ مرداد ۱۳۹۵

همین طور که مشغول تماشای کنفرانس جهانی توسعه دهندگان بودم، بعد از حدود یک ساعت نیم پس از شروع کنفرانس متوجه شدم که هیچ خبری از تغییراتی که آرزویشان را داشتم نیست. با اینکه اپل وقت خیلی کمی از سخنرانی آغازین را به آیپد اختصاص داده بود ولی دست خالی هم نبود. امکان مالتی تسکینگ که قابلیت انجام چند کار به طور هم زمان را می دهد تقریباً همان است که بود ولی اپل یکی از آرزوهای من را برآورده کرد، آن هم باز کردن دو صفحه ی مرورگر سافاری کنار هم بود که در ادامه این قابلیت و بسیاری دیگر را به شما معرفی خواهم کرد.

add-3

صفحه دو قسمتی در سافاری

بالاخره می توانید در آیپدتان دو صفحه مرورگر سافاری را کنار هم باز کنید. این امکان در iOS 10 روی آیپد پرو و آیپد ایر در دسترس است. اما فعال کردن این قابلیت به سادگی پیدا کردن آیکون سافاری روی صفحه Slide Over نیست. در عوض لازم است که تب وب سایت را لمس کرده و نگه دارید تا بتوانید صفحه را به لبه ی نمایشگر ببرید با این کار تمام صفحه به سمت چپ نمایشگر منتقل می شود و می توانید تب مورد نظر را به قسمت مشکی ببرید و انگشتتان را از روی صفحه بردارید و در پایان مشغول مالتی تسکینگ شوید. نواری در وسط صفحه وجود ندارد و نمی توان انداره ی صفحات را تغییر داد. هر دو سافاری در دو طرف صفحه، نوار ابزار جدا از هم دارند و می توان هر چند تب که لازم است در آنها باز کرد. به نظر من که خیلی کاربردی است.

مقاله آموزشی | آموزش فعالسازی Split View

به تعداد نامحدود در سافاری صفحه باز کنید

این برای کسانی است که مالتی تسکینگ انجام می دهند. خیالتان راحت، دیگر لازم نیست تب های سافاری را ببندید. در iOS 9 فقط می توانستیم 36 تب باز کنیم ولی حالا محدودیتی وجود ندارد. لازم نیست نگران فشار آمدن به آیپدتان باشید. iOS وقتی نیاز به RAM داشته باشد صفحاتی که از آنها استفاده نمی کنید را در حالت غیر فعال نگه می دارد. اما همچنان به همه ی صفحات دسترسی سریع خواهید داشت حتی اگر بعد از شش ماه به آنها سر بزنید.

 

طراحی جدید و رابط کاربری ویژه برای موزیک

اپل موزیک در iOS 10 کاملاً از نو طراحی شده است. تقریباً تمام اجزا بزرگتر شده اند. این بزرگی و برجستگی بیشتر از همه در آیپد به چشم می آید. رابط کاربری استفاده شده برای این نرم افزار به طور اختصاصی برای آیپد طراحی شده است. نوار پایینی کاملاً جدید است و کنترل ها نیز همیشه در دسترس هستند. صفحه ی Now Playing نیز همیشه مخفی می ماند و با یک اشاره، نمایشگر را می پوشاند و هرچه که زیر این پوشش است زیبا، برجسته و بزرگتر شده؛ از قسمت “برای شما” گرفته تا بخش Beats 1. در ضمن صفحه ی Library به عنوان پیش فرض قرار داده شده است و می توانیم به آهنگ های مجموعه ی خودمان دسترسی سریع تری داشته باشیم.

 

طراحی جدید اپلیکیشن خبر

برنامه ی خبر iOS 10 نیز از نو طراحی شده و از همان عناصر طراحی برنامه ی Music پیروی می کند. یعنی بزرگتر، برجسته تر و زیبا تر شده و فقط کمی تنوع رنگی بیشتری دارد. مطالعه با آیپد یکی از کار های مورد علاقه ی من است اما از نسخه ی قبلی برنامه ی News اصلاً راضی نبودم. نسخه ی قبلی خیلی حس قدیمی بودن داشت و مانند یک روزنامه ی کهنه بود. اما حالا رابط کاربری خیلی مدرن تر و چشم نواز تر شده و می شود هر روز از آن استفاده کرد.

 

صفحه نمایشگر دوتکه پرواکتیو

درست مثل آیفون صفحه ی ابزار ها (Widgets) جایش را به صفحه ی پرو اکتیو داده است. اگر صفحه ی قفل (Lock Screen) یا صفحه ی Home را به سمت چپ بکشید، وارد صفحه Proactive می شوید. در این قسمت جستجوی Spotlight، ابزار های پیش فرض اپل و ابزار های مستقل قرار دارند. تنها فرقی که آیپد در این قسمت کرده این است که نمایشگر به دو قسمت تقسیم شده و حالا دو ستون در اختیار شماست تا بنا به نیاز تان آنها را شخصی سازی کنید. میتوانید ابزار های مهم تر را به ستون چپ که کمی عریض تر است منتقل کنید و بقیه را به راست ببرید. صفحه ی پرو اکتیو از قسمت Notification Center تا زمانی که در حال کار با یک برنامه باشید قابل دسترس است. اما مانند قبل از بالا تقسیم نشده بلکه در پایین صفحه دو نقطه وجود دارد که وقتی صفحه را به چپ بکشید وارد همان قسمت پرواکتیو خواهید شد. بنابراین در آیپد سه راه برای دسترسی به صفحه پرواکتیو دارید: ۱. Lock Screen را به سمت چپ بکشید. ۲. صفحه ی اول Home Screen را به سمت چپ بکشید. ۳. وقتی در حال کار با یک نرم افزار هستید روی Notification Center به چپ بروید.

 

آیپد شما میتواند مرکز کنترل خانه هوشمند شما شود

شما از قسمت Control Center آیفون یا آیپد می توانید وسایل خانه ی هوشمند را کنترل کنید ولی بهترین راهکار این است که تمام کنترل ها در یک جایی از خانه ثابت باشند تا همه از جمله مهمان ها و افراد مسن بتوانند چراغ ها را روشن و خاموش کنند. حالا می توانید یک آیپد ارزان قیمت بخرید و آن را به وای-فای متصل کنید و مطمئن شوید که همیشه به شارژ باشد تا از آن به عنوان یک مرکز کنترل پیشرفته برای منزل هوشمند تان استفاده کنید. برای انجام این کار باید آیپد خود را از قسمت Home setting به عنوان “Home hub” تعیین کنید.

 

یادداشت های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

هم اکنون این امکان برای شما فراهم شده تا با دیگران روی نوشته های خود همفکری و همکاری کنید. با گزینه ی “Add People” در نوار ابزار بالای نرم افزار می توانید مشخص کنید که چطور می خواهید بقیه را دعوت کنید. وقتی افراد مورد نظرتان را به یادداشت خودتان دعوت کردید، آنها اجازه ی انجام تغییرات را خواهند داشت.

 

صفحه قفل دو قسمتی

در حالت افقی، صفحه ی قفل، نوتیفیکیشن ها و موزیک در حال پخش را کنار هم نشان می دهد. حالا انتقال ساعت به سمت راست کاملاً منطقی به نظر می رسد.

 

اپلیکیشن Swift Playgrounds

هنوز برای آیپد چیزی مثل Xcode وجود ندارد. ولی Swift Playgrounds شروع بسیار خوبی است. این نرم افزار تولید خود اپل است و به رایگان در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. اپل در طول سال به تولید محتوای جدید برای این نرم افزار  ادامه خواهد داد. Swift Playgrounds برای کودکان ساخته شده و ابزاری سرگرم کننده و مهیج برای معرفی سریع برنامه نویسی است. علاوه بر کودکان، شاید بزرگسالان هم از این نرم افزار برای آشنایی با برنامه نویسی استفاده کنند. این امکان جالبی برای تست کردن ایده ها روی آیپد و بعد انتقال آنها به مک و Xcode است. برای اینکه پروسه را برای شما آسان تر کند، اپل یک صفحه کلید کاملاً جدید، مخصوص برنامه نویسی ساخته تا راحت تر به دکمه های مورد نیازتان دسترسی داشته باشید. کیبورد میتواند به شما علائم متداول را نیز پیشنهاد دهد. در حال حاضر اپل برای شروع، دو درس را آماده کرده که چالش هایی برای حل کردن همراه دارند.

بیشتر بدانید | بررسی Swift Playgrounds