چرا لیتیوم یونی؟

در مقایسه با تکنولوژی باتری های قدیمی، باتری های لیتیوم یونی سریع تر شارژ شده، کارایی طولانی تر و قدرت بالاتری با عمر بیشتر در بسته بندی ظریف تری دارند. کافی است کمی در مورد چگونگی کارکرد آن ها اطلاع داشته باشید، آن وقت این باتری خیلی بهتر برایتان کار خواهد کرد.

 

شارژ سریع برای راحتی، شارژ کند برای عمر طولانی

باتری لیتیوم یونی اپل شما با استفاده از شارژ سریع به 80 درصد ظرفیت خود می رسد، سپس به حالت شارژ کندتر قطره قطره ای تغییر می کند. مقدار زمانی که برای رسیدن به 80 درصد اول صرف می شود بسته به تنظیمات شما و دیوایس مورد استفاده متفاوت است. ترکیب این دو فرآیند نه تنها به شما اجازه میدهد خیلی سریع از خانه خارج شوید، همچنین گستره عمر باتری دیوایس تان را نیز افزایش می دهد.

 

شارژ کردن آسان تر

هر زمان که مایلید باتری لیتیوم یونی دیوایس اپلی خود را شارژ کنید. هیچ نیازی نیست که 100 درصد باتری را مصرف کرده و بعد آن را شارژ کنید. این نوع از باتری ها در چرخه هایی از شارژ کار می کنند. شما زمانی یک چرخه کامل خواهید داشت که یک مقدار مساوی با 100 ظرفیت باتری را مصرف کرده باشید اما نه لزوما از یک شارژ. برای مثال: ممکن است شما 75 درصد ظرفیت باتری را در یک روز مصرف کنید و در شب آن را به صورت کامل شارژ کنید. حالا اگر 25 درصد هم روز بعد مصرف کنید، شما یکبار ظرفیت باتری را خالی کرده اید و این دو روز به یک چرخه شارژ ختم می شود. البته ظرفیت هر نوع باتری بعد از مدت مشخصی شارژ کردن کم می شود. با باتری های لیتیوم یونی، ظرفیت با هر چرخه کامل شارژ مقدار بسیار ناچیزی کم خواهد شد. باتری های لیتیوم یونی اپل به گونه ای طراحی شده اند که حداقل 80 درصد ظرفیت اصلی خود را برای دفعات شارژ زیاد حفظ کنند. 

افزایش طول عمر و گستره عمر باتری

عمر باتری مقدار زمانی ایست که دیوایس شما بدون نیاز به شارژ مجدد کار می کند. گستره عمر باتری مقدار زمانی ایست که باتری شما قبل از نیاز به تعویض دوام می آورد. با بالا بردن سطح هر دو، بیشترین استفاده را از دیوایس اپلی خود صرف نظر نوع آن داشته باشید.

 

نکته های عمومی در مورد عملکرد

به آخرین نسخه آپدیت کنید. معمولا آپدیت های نرم افزاری اپل شامل تکنولوژی های پیشرفته در زمینه ذخیره انرژی می باشد، پس همیشه مطمئن شوید دیوایس شما از آخرین ورژن iOS، macOS یا watchOS استفاده می کند.

 

از گرمای شدید محیطی دوری کنید

دیوایس شما به گونه ای طراحی شده است که در گسترده ای از دمای محیط با 16 تا 22 درجه سانتی گراد به عنوان محدود ایده آل به خوبی کار کند. دوری از قرار گرفتن در محیطی با دمای بالاتر از 35 درجه سانتی گراد بسیار مهم است و ممکن است به صورت دائمی به باتری شما آسیب وارد کند. یعنی باتری آن مقداری که باید، نمی تواند قدرت داشته باشد. همچنین شارژ دستگاه در محیطی با دمای بالا به باتری آسیب بیشتری می زند. حتی نگهداری از باتری در یک محیط با دمای بالا نیز آسیب های غیر قابل جبرانی وارد می کند. زمانی که از دیوایس خود در یک محیط با دمای بسیار پایین استفاده می کنید، ممکن است متوجه کاهشی در عمر باتری شوید اما این وضعیت موقعتی است. هرگاه دمای باتری به محدوده نرمال خود بازگشت، عملکرد آن نیز معمولی خواهد شد. 

آیفون، آیپد و اپل واچ به خوبی در دمای محیطی بین 0 تا 35 درجه کار می کنند. دمای مکان نگهداری می تواند بین 20 تا 45 درجه سانتیگراد باشد. مک بوک در دمای محیطی 10 تا 35 درجه سانتی گراد بهترین عمکلرد را دارد. دمای مکان نگهداری بین 20 تا 45 درجه سانتیگراد باشد.

 

دستگاه خود را از قاب محافظ در هنگام شارژ خارج کنید

شارژ دیوایس هنگامی که در داخل یک نوع خاصی از قاب محافظ باشد ممکن است گرمای بیش از حدی تولید کند که بر ظرفیت باتری تاثیر می گذارد. هرگاه متوجه گرمای شدید هنگام شارژ شدید، قبل از شارژ، قاب را جدا کنید. برای مدل های اپل واچ مطمئن شوید پوشش محافظ قاب شارژ مغناطیسی برداشته شود.

 

 

برای نگهداری طولانی مدت، نصف ظرفیت را شارژ کنید

اگر می خواهید دیوایس خود را برای مدت طولانی نگهداری کنید دو فاکتور مهم سلامت کلی باتری را تحت تاثیر قرار می دهد، دمای محیطی و درصد شارژ باتری زمانی که برای نگهداری خاموش می شود. پس ما دستورات زیر را توصیه می کنیم:

به طور کامل باتری دیوایس تان را خالی یا شارژ نکنید، تا حدود 50 درصد شارژ کنید. اگر دیوایس را با باتری کاملا خالی نگهداری کنید، باتری در یک وضعیت عمیقی از تخلیه الکتریکی قرار می گیرد که از نگهداری شارژ ناتوان خواهد شد. از طرف دیگر، باتری ممکن است مقداری از ظرفیت خود را از دست بدهد، که به عمر کوتاه تر منجر خواهد شد. برای جلوگیری از تخلیه باتری، دیوایس را خاموش کنید. دستگاه را در محیطی عاری از رطوبت با دمایی پایین تر از 32 درجه سانتی گراد قرار دهید. اگر قصد دارید دیوایس خود را برای مدت بیش از شش ماه نگهداری کنید، هرشش ماه یکبار آن را تا 50 درصد شارژ کنید. بسته به زمان نگهداری، وقتی بعد از مدت ها می خواهید از دیوایس خود استفاده کنید، ممکن است باتری در وضعیت بدی قرار گرفته باشد. در این زمان، بهتر است 20 دقیقه با شارژر اصلی آن شارژ شود.

 

آیفون، آیپد و آیپاد تاچ

به آخرین نسخه نرم افزاری آپدیت کنید. همیشه از اینکه دیوایس شما از آخرین نسخه از iOS استفاده می کند، مطمئن باشید. اگر از iOS 5 یا بالاتر استفاده می کنید، ببینید آپدیت نیاز دارد یا نه. برای اینکار به مسیر زیر بروید Settings > General > Software Update چنانچه آپدیتی موجود بود، می توانید دیوایس خود را به شارژ متصل کرده و به صورت بی سیم آپدیت کنید یا به کامپیوتر وصل کنید و با آخرین ورژن iTunes آن را آپدیت کنید.

 

تنظیمات خود را بهینه سازی کنید

دو راه ساده برای ذخیره انرژی باتری وجود دارد: روشنایی صفحه نمایش را تنظیم و از Wi-Fi استفاده کنید. میزان روشنایی صفحه نمایش خود را کم کرده یا حالت تنظیم خودکار را فعال کنید برای کم کردن میزان روشنایی، انگشت خود را از پایین صفحه به بالا بکشید تا مرکز کنترل باز شود. حالت تنظیم خودکار، روشنایی صفحه نمایش را با توجه به شرایط نوری محیط به طور خودکار تنظیم می کند. برای فعال سازی آن به مسیر Settings > Display & Brightness رفته و Auto-Brightness بروید. وقتی می خواهید از اینترنت استفاده کنید، اتصال Wi-Fi کمتر از شبکه سلولی انرژی (اینترنت گوشی) مصرف می کند، پس همیشه از Wi-Fi استفاده کنید.

 

حالت مصرف کم را فعال کنید

این ویژگی که همزمان با iOS 9 معرفی شد، روشی آسان برای افزایش طول عمر باتری می باشد. وقتی سطح باتری از 20 درصد کمتر شد، آیفون به شما هشدار می دهد و همین کار را در سطح 10 درصد انجام می دهد و به شما اجازه می دهد تنها با یک ضربه حالت مصرف کم را فعال کنید. یا می توانید در قسمت تنطیمات باتری اینکار  را بکنید. حالت مصرف کم روشنایی صفحه نمایش را به حداقل می رساند، عملکرد دیوایس را بهینه سازی می کند و انیمیشن های گرافیکی سیستم را کاهش می دهد. اپلیکیشن هایی مثل Mail دیگر در پس زمینه فایل یا ایمیلی دانلود نمی کنند و ویژگی هایی مانند AirDrop، همگام سازی iCloud و Continuity همگی غیرفعال خواهند شد. اما هنوز می توانید برخی کارهای اصلی را به خوبی انجام دهید. مانند: برقراری تماس، ارسال پیام و ایمیل و … جالب این است که وقتی گوشی شما دوباره به مقدار مناسبی شارژ شد، این حالت به صورت خودکار غیر فعال خواهد شد.

 

جزئیات مصرف باتری را مشاهده کنید

با iOS به راحتی می توانید عمر باتری دیوایس خود را مدیریت کنید، زیرا مقدار مصرف هر اپلیکیشنی را می توانید در این قسمت ببینید. برای مشاهده مصرف به مسیر Settings > Battery بروید. این ها پیام هایی است که ممکن است در پایین هر اپلیکیشن مشاهده کنید. فعالیت پس زمینه. این پیام نشان می دهد که باتری توسط اپلیکیشن در پس زمینه در حال مصرف است. برای بهبود عمر باتری می توانید از فعالیت اپلیکیشن در پس زمینه جلوگیری کنید. به مسیر Settings > General > Background App Refresh رفته و اپ های موردنظر خود را خاموش کنید. اگر اپلیکیشن Mail در این لیست باشد می توانید دیتا را به صورت دستی وارد کنید. به مسیر Settings > Mail, Contacts, Calendars > Fetch New Data بروید.

 

موقعیت مکانی

این پیام نشان می دهد که اپلیکیشن از سرویس های موقعیت مکانی استفاده می کند. شما می توانید با خاموش کردن سرویس موقعیت مکانی باتری را بهینه سازی کنید. برای اینکار به این مسیر Settings > Privacy > Location Services بروید. در این صفحه، شما می توانید هر اپلیکیشنی را با تنظیمات خاص خودش در لیست مشاهده کنید. اپلیکیشن هایی که اخیرا از موقعیت مکانی استفاده کرده اند با یک نشانگر در کنار کلید خاموش و روشن مشخص شده اند.

 

صفحه قفل و خانه

این نشان می دهد که صفحه قفل یا صفحه خانه در دیوایس شما نشان داده می شود. برای مثال با فشردن کلید Home یا دریافت یک پیام صفحه نمایش روشن می شود. اگر یک اپلیکیشن به طور مکرر صفحه نمایش را با اعلانی روشن می کند، می توانید در تنظیمات نوتیفیکیشن گزینه آن را خاموش کنید. 

 

عدم پوشش مخابراتی و سیگنال ضعیف

این پیام نشان می دهد که یا شما در محدوده ای با پوشش مخابراتی ضعیف حضور دارید و دیوایس شما برای دریافت سیگنال بهتر، شبکه را جستجو می کند یا شما از دیوایس خود با وضعیت سیگنال ضعیف استفاده می کنید که عمر باتری شما را تحت تاثیر قرار داده است. شما می توانید با فعال کردن حالت هواپیما نیز باتری را بهینه سازی کنید. از پایین به بالا بکشید و در مرکز کنترل روی آیکن Airplane mode لمس کنید. توجه داشته باشید که در حالت هواپیما شما نمی توانید تماسی برقرار یا دریافت کنید. برای شارژ دیوایس خود با کامپیوتر، کامپیوتر را روشن کرده و به برق متصل کنید. هنگام شارژ دیوایس iOS خود با USB حتما کامپیوتر خود را به برق متصل کرده و روشن کنید. اگر دیوایس شما به کامپیوتری متصل باشد که یا خاموش است یا در حالت Sleep قرار دارد، باتری دیوایس شما تخلیه می شود.

 

اپل واچ

به آخرین نسخه نرم افزاری آپدیت کنید، همیشه از اینکه دیوایس شما از آخرین نسخه از watchOS استفاده می کند، مطمئن باشید. برای آگاهی از اینکه آیا دیوایس شما به آپدیت نیاز دارد یا نه، به مسیر زیر بروید My Watch > General > Software Update. چنانچه آپدیتی موجود بود، iPhone خود را به وای فای وصل کنید و شارژ را به اپل واچ متصل و به صورت بی سیم آپدیت کنید.

تنظیمات خود را بهینه سازی کنید

چندین روش برای ذخیره انرژی در اپل واچ وجود دارد. در هنگام ورزش کردن یا دویدن، با فعال کردن حالت ذخیره انرژی سنسور ضربان قب را غیر فعال کنید. برای اینکار در اپلیکیشن اپل واچ در آیفون به مسیر My Watch > Workout رفته و Power Saving Mode را فعال کنید.
اگر با دست خود کارهای زیادی انجام می دهید و نمایشگر اپل واچ بیش از حد روشن می شود می توانید قابلیت Activate on Wrist Raise را خاموش کنید. برای اینکار در قسمت تنظیمات اپل واچ و در تب General آن را خاموش کنید. برای روشن کردن صفحه کافی است یکبار روی آن را لمس کنید. غیر فعال کردن بلوتوث در آیفون باعث تخلیه بیشتر باتری اپل واچ می شود. برای ارتباط بهتر بین دیوایس ها بلوتوث آیفون را روشن نگهدارید.

جزئیات مصرف باتری را مشاهده کنید

برای مشاهده اطلاعات مصرف باتری در اپل واچ، در اپلیکیشن اپل واچ در آیفون به این قسمت My Watch > General > Usage بروید. هنگام شارژ اپل واچ خود با USB، حتما کامپیوتر خود را به برق متصل کرده و روشن کنید. اگر دیوایس شما به کامپیوتری متصل باشد که یا خاموش است یا در حالت sleep قرار دارد، باتری اپل واچ شما ممکن است تخلیه شود.

 

آیپاد شافل، آیپاد نانو و آیپاد کلاسیک

به آخرین نسخه نرم افزاری آپدیت کنید. همیشه از اینکه آیپاد شما از آخرین نسخه از نرم افزار اپل استفاده می کند، مطمئن باشید. آیپاد را در داخل پایه خود قرار داده و به کامپیوتر متصل کنید و با iTunes می توانید از آخرین نسخه اپدیت موجود با خبر شوید.

 

تنظیمات خود را بهینه سازی کنید

وقتی از آیپاد خود استفاده نمی کنید، سوئیچ Hold را فعال کنید. این حالت از روشن شدن تصادفی و مصرفی باتری جلوگیری می کند. اگر به آیپاد گوش نمی کنید، موسیقی را متوقف کنید یا با فشردن کلید Play برای دو ثانیه آن را خاموش کنید.

 

اکوالایزر و نور پس زمینه

اضافه کردن EQ به پخش موسیقی بدلیل عدم کدگذاری آن در آهنگ،  از پردازنده آیپاد استفاده بیشتری می کند. اگر از آن استفاده نمی کنید، بهتر است آن را خاموش کنید. با این حال اگر به ترک ها در iTunes اضافه کرده اید، لازم است آن را در حالت Flat قرار دهید تا خاموش شود.

تنظیم نور پس زمینه در حالت «همیشه روشن» به طور قابل توجهی باتری را تخلیه می کند. از آن فقط در مواقع لزوم استفاده کنید. هنگام شارژ آیپاد خود با USB، حتما کامپیوتر خود را به برق متصل کرده و روشن کنید. اگر دیوایس شما به کامپیوتری متصل باشد که یا خاموش است یا در حالت sleep قرار دارد، باتری آیپاد شما ممکن است تخلیه می شود.

 

مک بوک ها

به آخرین نسخه نرم افزاری آپدیت کنید. همیشه از اینکه مک بوک شما از آخرین نسخه از سیستم عامل مک استفاده می کند، مطمئن باشید. اگر به اینترنت متصل باشید، مک بوک به طور اتوماتیک هر هفته آپدیت های نرم افزاری را چک می کند.

 

تنظیمات خود را بهینه سازی کنید

قسمت Energy Saver preference دارای چندین گزینه است که سطح باتری را برای مک بوک تشخیص می دهد. مک بوک شما می داند که چه موقع به برق متصل است و در آن هنگام فعال می شود. در هنکام استفاده از باتری، روشنایی صفحه کم شده و از دیگر اجزا به ندرت استفاده می شود. اگر این وضعیت را به حالت حداکثر عملکرد تغییر دهید، باتری مک بوک شما سریع تر تخلیه خواهد شد.

 

روشنایی و وای فای

نور صفحه نمایش را به کمترین میزان کاهش داده تا بالاترین عمر باتری را داشته باشید. برای مثال، هنگام تماشای فیلم در هواپیما، چنانچه چراغ های کابین خاموش باشند، ممکن است اصلا به روشنایی کامل احتیاجی نباشد. وای فای در هر صورت انرژی مصرف می کند حتی اگر از آن استفاده نمی کنید.

 

اپلیکیشن ها و لوازم جانبی

لوازم جانبی را قطع کرده و اپلیکیشن هایی که مورد استفاده نیستند را ببندید. SD Card را در صورت عدم استفاده خارج کنید.

تعمیر و بازیافت باتری

همه باتری های قابل شارژ یک گستره عمر محدودی دارند و نهایتا ممکن است لازم باشد تعمیر شده یا به کلی تعویض شوند. گستره عمر باتری دیوایس شما بسته به استفاده تان و تنظیمات خاص شما متفاوت خواهد بود.

دارندگان آیفون
باتری دیوایس شما به گونه ای طراحی شده که تا 80 درصد ظرفیت اصلی خود را با 500 چرخه شارژ نگه دارد.

دارندگان اپل واچ
باتری دیوایس شما به گونه ای طراحی شده که تا 80 درصد ظرفیت اصلی خود را با 1000 چرخه شارژ نگه دارد.

دارندگان آیپد
باتری دیوایس شما به گونه ای طراحی شده که تا 80 درصد ظرفیت اصلی خود را با 1000 چرخه شارژ نگه دارد.

دارندگان آیپاد
باتری دیوایس شما به گونه ای طراحی شده که تا 80 درصد ظرفیت اصلی خود را با 1000 چرخه شارژ نگه دارد.

دارندگان مک بوک
باتری دیوایس شما به گونه ای طراحی شده که تا 80 درصد ظرفیت اصلی خود را با 1000 چرخه شارژ نگه دارد.