محصولات اپل، همواره با رعایت این اصل طراحی و تولید می‌شوند که تمامی افراد بتوانند از دستگاه‌های هوشمند استفاده کنند. به همین منظور اپل در تمامی دستگاه‌های خود یک بخش Accessibility قرار داده است تا بتواند به افرادی که توانایی‌هایی خاص برای استفاده از دستگاه‌های هوشمند دارند، کمک کند.

اپل یک بخش جدید برای بزرگداشت روز جهانی آگاهی در مورد ابزارهای مناسب افراد با توانایی‌های خاص را در وب سایت خود قرار داده است. روز جهانی آگاهی در مورد ابزارهای مناسب افراد با توانایی‌های خاص سومین سه شنبه از ماه می هر سال می باشد که اپل در این روز در مورد قابلیت‌های Accessibility تعبیه شده در محصولات مختلف خود اطلاع رسانی کرده است.

در این مقاله طور کامل تمامی اطلاعات مورد نیاز برای استفاده از قابلیت‌های Accessibility در محصولات مختلف اپل از جمله آیفون ، آیپد ، مک ، اپل واچ و اپل تیوی را بررسی می کنیم . اطلاعاتی نظیر روش استفاده صحیح از ابزارهای کمکی نظیر سمعک‌های هوشمند و قابلیت استفاده از زبان اشاره در فیس تایم .

فناوری قدرتمند به کاربران خود قدرت می دهد.

یک پرتره خانوادگی، دسترسی به فیس تایم، بالا و پایین کردن پرده ها و دیدن نور صبحگاهی و … ما در اپل می خواهیم همگان از لحظات روزمره خود لذت ببرند و این امر با تکنولوژی میسر می شود. بنابراین ما از ابتدا طراحی و ساخت محصولات برای رسیدن به این هدف را در نظر می گیریم. چرا که ارزش واقعی یک ابزار با قدرتمندی آن نیست بلکه به هرچه توانمندتر کردن کاربرانش است.

 

چشم انداز

گاهی یک کلمه ارزش هزاران عکس را دارد.

دستگاه های اپل این امکان را برای شما فراهم می آورند که بدون دیدن صفحه نمایش ، متن ها و ایمیل های خود را بنویسید. فقط با شنیدن اینکه چه تعداد چهره در فریم عکس شما وجود دارند می توانید یک سلفی گروهی کامل بگیرید. با مجموعه متنوعی از طرح ها انگار هر لحظه معجزه ای رخ می دهد.

 

VoiceOver به شما می گوید چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

برنامه VoiceOver دقیقا به شما می گوید چه اتفاقی در آیفون، اپل واچ ، مک یا اپل تیوی شما در حال رخ دادن است. شما با گوش دادن می توانید دستگاه های خود را رصد کنید. برنامه های داخلی اپل از VoiceOver پشتیبانی می کنند و شما می توانید کارهای خود را انجام دهید.

 

 

 

 

 

 

تطابق تصویر . به آسانی با چشمان شما

اگر کوررنگی یا مشکلات دیگری در بینایی خود دارید می توانید در آیفون، اپل واچ ، مک یا اپل تیوی خود تنظیمات مربوط به بینایی را وارد کنید تا با راحتی بیشتری کارهایتان را انجام دهید. طیف وسیعی از فیلترهای رنگی بر روی آیفون و آیپد موجود است که می توانید با انتخاب و تنظیم آنها کارها را آسان تر کنید با انجام تنظیمات بر روی یک دستگاه می توانید آن را در تمامی دستگاهها مشاهده کنید.

 

Magnifir همانند یک ذره بین دیجیتال کار می کند.

از دوربین آیفون و آیپد خود می توانید به عنوان ذره بین استفاده کنید و هرچیزی را با جزئیات کامل مشاهده کنید.

سایز متون را افزایش دهید.

زمانی که برنامه Larger Dynamic Type را در آیفون، آیپد یا اپل واچ خود اکتیو می کنید متن پیام ها، ایمیل ها و تنظیمات با اندازه ای بزرگ‌تر و آسان تر برای خواندن در دسترس شما قرار می گیرد.

 

 

 

با Zoom جزئیات بیشتری را مشاهده کنید

قابلیت Zoom این امکان را به شما می دهد تا در برنامه های خود نوشته ها را تا چندین برابر معمول بزرگ‌تر کنید تا آنچه را در صفحه نمایش است راحت تر ببینید. این برنامه در آیفون، اپل واچ ، مک یا اپل تیوی کار می کند و در تمام برنامه هایی که از App Store تهیه می کنید کارایی دارد.

شنیداری

ما می خواهیم همگان در مباحث شرکت کنند.

زمانی که محصولات به شکل کارآمد طراحی شده باشند افراد بیشتری می توانند کارهایی که دوست دارند را با لذت انجام دهند. به همین دلیل است که ما ویژگی های قدرتمندی را در هر سیستم عامل و دستگاهی قرار دادیم تا افراد ناشنوا و کم شنوا بتوانند از آنها استفاده کنند.

 

با Live Listen از میان صداها بشنوید.

وقتی در یک رستوران پر سر و صدا شام می خورید یا در یک سالن کنفرانس شلوغ وقت می گذرانید،Live Listen به شما اجازه می دهد تا صدای مناسب محیط برای سمعک خود را تنظیم کنید و صداها را واضح تر بشنوید. در مکالمات با صدای آرام ، آیفون یا آیپد خود را به فرد سخنران نزدیک کنید، میکروفون های داخلی صداها را تقویت می کنند و صدا را به سطح شنیداری شما می رسانند.

 

 

 

 

دریافت هر نشانه ، ژست ، علائم صورت با FaceTime

ویدیوهای با کیفیت و فریم سریع FaceTime یک ابزار عالی برای افرادی است که از زبان اشاره برای ارتباطات استفاده می کنند و از آنجا که که مک، آیفون، آیپد و آیپاد تاچ همگی به FaceTime مجهز هستند پس می توان از آنها استفاده کرد. شما می توانید با تمامی کاربران iOS و macOS در همه جای جهان در ارتباط باشید.

موضوعات فراوانی برای گفتگو و تعریف کردن وجود دارند . از caption استفاده کنید و جلوه های موسیقایی و صدا در هنگام تماشای فیلم و نمایش در دستگاه های اپل را بهتر لمس کنید. بنابراین همگان می توانند سینمای واقعی را تجربه کنند.

 

آلارم دریافت تماس ها با فلش های LED

با فلش های نوری هیچ کدام از پیام ها، ایمیل ها یا اعلان ها و تماس های FaceTime خود را از دست نمی دهید.فقط لازم است در دوربین خود فلش را بر روی LED تنظیم کنید. بعد از این به جای دریافت هشدار صوتی، فلش دوربین عقب چشمک می زند.

 

 

 

 

 

برای سیری تایپ کنید

برنامه Siri در تمام امور روزمره می تواند به شما کمک کند اما حتما لازم نیست با سیری صحبت کنید، تنظیمات سیری را بر روی حالت تایپ قرار دهید . از صفحه کلید فیزیکی و تایپ کردن برای ارتباط برقرار کردن با سیری استفاده کنید. سوالات تان را بپرسید، یادآوری ها و برنامه جلسات تان را تنظیم کنید.

مهارت های فیزیکی و حرکتی

یک ضربه، یک کلمه

میلیون ها امکانات

ما در محصولات اپل ویژگی های قدرتمندی را ایجاد کرده ایم که به واسطه آنها افرادی که محدودیت های فیزیکی دارند می توانند کنترل موثرتری بر زندگی خود داشته باشند. شما می توانید با استفاده از Switch Control و زدن یک تک ضربه به آن در تمام سطح منو و صفحه کیبورد حرکت کنید و به کل صفحه کلید و منوها دسترسی داشته باشید. با چند حرکت ساده لمسی بهترین تنظیمات را با توجه به توانایی تان ایجاد کنید. با فعال سازی HomeKit با صدا فعالیت هایتان را مدیریت کنید.

 

با Switch Control شما بر کارها احاطه دارید.

سویچ کنترل تکنولوژی پشتیبانی و کمک می باشد که جهت کنترل کارها طراحی شده است به این صورت که می توانید سویچ ها، joystick و سایر دستگاه های سازگار با کنترل را با آن مدیریت کنید. به این صورت شما کنترل کاملی بر آیفون ، آیپد ، مک یا اپل تیوی خود بدون حتی لمس آن خواهید داشت.

 

 

 

خانه و موسیقی را فقط با صدایتان مدیریت کنید.

چراغ ها روشن، قهوه ساز روشن، پرده ها کنار، آخرین آهنگ لیست پخش شود اینها و بسیاری دیگر فقط با صدای شما و فرمان هایی که به سیری می دهید قابل انجام است. دستیار جدید سیری HomePod است که با لوازم جانبی HomeKit سازگار بوده و با صدای شما فعال می شود و صدای باورنکردنی برای شما پخش می کند.

اگر در انجام حرکات سرعتی یا ضربه ای مشکل دارید می توانید از AssistiveTouch برای بهبود انجام آنها استفاده کنید. حرکات را شخصی کنید و به سایر حرکات از منوی Assistive Touch دسترسی داشته باشید.

 

 Activity و Workout

به اهداف تان نشانه بروید.

ساعت اپل الگوریتم های تناسب اندام برای کاربران ویلچر را دارد.به جای قدم ها این برنامه سایر حرکات شما را ثبت و ضبط می کند و در شما انگیزه ایجاد می کند. با تنظیمات شخصی می توانید از تمرینات اختصاصی خود لذت برده و به اهدافتان دست پیدا کنید.

 

 

 

 

Accessibility Keyboard

آنچه می بینید تایپ کنید. آیا می دانستید با کمترین میزان تماس با صفحه کلید می توانید با macOS کار کنید؟ صفحه کلید قابل دسترسی و تنظیم در صفحه اصلی تعبیه شده است که به کاربران امکان تایپ کردن و حرکت در صفحه کلید و بین حروف را با کمترین میزان تماس لمسی می دهد.

روی اهدافتان متمرکز شوید و تخیلات خود را طراحی کنید .

همه چیز حالا متفاوت است و محصولات ما برای پشتیبانی از این تفاوت ها طراحی شده اند، آنها شامل طراحی های نوآورانه می شوند، این برنامه ها می توانند یک کلمه یا کل یک صفحه را برای کسانی که تحت آموزش گفتار و شنیدار هستند بخوانند یا بر اساس نیاز صداهای موجود در سایت ها را صامت کنند.

 

نوآوری های پیشرو در خدمت ارتباطات

کلیه برنامه های یادگیری آیفون ها ، آیپدها، مک ها قابلیت های ارتباطی دارند. FaceTime به شما امکان ارتباطات بصری می دهد.استفاده از زبان اشاره، حرکات، یا علامت های چهره قابل استفاده است. بخش Speak مهارت های گفتاری را تقویت می کند و به شما کمک می کند کلمات را یاد بگیرید، به شما خواندن و نوشتن می آموزد. برنامه های دیگر مانند TouchChat هم به شما برای ارتباط راحت تر کمک می کنند.

 

 

 

با Speak Screen تجربه خواندن می تواند یک تجربه شنیدن باشد

اگر برای شما راحت تر است که هنگام خواندن کلمات آنها را با صدای بلند ادا کنید این برنامه می توانید ایمیل ها و سایر نوشته هایی که می خواهید را برای شما بخواند.

با تایپ کردن Feedback Turned on، آیفون یا آیپد شما می تواند بازخورد گفتاری به شما بدهد. نوشته های شما را تصحیح می کند ، لغات جدید به شما پیشنهاد می دهد، بنابراین شما می توانید بر آنچه تایپ می کنید تمرکز کنید.

 

با Guided Access تمرکز کنید

برنامه Guided Access به والدین، معلمان و مددکاران این امکان را می دهد که فقط دسترسی به یک برنامه را فراهم آورد و زمان این دسترسی را هم مدیریت می کند.در نتیجه کاربر آیپد بر برنامه مورد نظر متمرکز خواهد بود و این می تواند وسیله ی بسیار مناسبی برای افراد مبتلا به اوتیسم و معضلات تمرکز و احساس باشد.

 

 

 

 

مرورگر Safari بر محتوا تاکید می کند

برای برخی افراد جستجو در وب سایت ها می تواند احساساتشان را تحریک کند. safari Reader جلوه های بصری را کاهش می دهد، تبلیغات را حذف می کند، دکمه ها و نوارهای ناوبری را از دسترس خارج می کند و تاکید بر محتوای مورد نظر خواهد داشت. در مک شما می توانید Reader را برای سایت های مورد نظر فعال کنید.

همچنین اپل لوازم جانبی متنوعی برای افراد دارای توانایی های خاص با عنوان Accessibility در وب سایت خود قرار داده است که از قسمت زیر می توانید به آنها دسترسی داشته باشید .